Hasznos a testnek - Szabadulj meg a lábgombától örökre!
Tartalomjegyzék
15. oldal / 16
Ki ne szeretne egészséges, nem viszkető, gombamentes lábakat?
Az izzadás következtében a cipőkben és a zoknikban uralkodó nedves környezet nemcsak kellemetlen szaghoz, hanem gyakran makacs és viszkető gyulladáshoz, lábgombához vezet. A lábgombásodás sajnos népbetegségnek számít. A statisztikák szerint a hazai lakosság több mint fele szenved ettől a kellemetlenségtől. A fertőzés veszélye nő a nedves és meleg helyeken, ahol az élesztőgombák különösen jól érzik magukat. A lábgomba azonban akkor is felléphet, ha a szervezet immunrendszere meggyengül. A patikákban a legkülönbözőbb gombaellenes szereket találjuk gélek, spray-k, porok, kenőcsök vagy tabletták formájában, a gyógyszer nélküli megoldások hívei azonban egyszerű szereket találhatnak lábgomba ellen a konyhában is.
Csodaszernek tűnik nagyanyáink házi patikájából a fokhagyma. Belsőleg segít nyersen fogyasztva vagy fokhagymaléként. Külsőleg a láb területét a lábujjak között, ahol a lábgomba makacsul szokta tartani magát, szétnyomott fokhagymával dörzsöljük be. A fokhagymás kezelés után néhány nappal már enyhülés következik be.
Az almaecet a házi gyógymódok klasszikusa. Az almaecetes lábfürdő csökkenti a viszketést, elpusztítja a baktériumokat, és így elűzi a kellemetlen lábgombát. A lábakat bedörzsölhetjük hígítatlan almaecettel is. Az almaecet nemcsak a tüneteket vagy panaszokat enyhíti, hanem meg is előzheti a gombás betegségeket, mivel fokozza a vérkeringést, és ezzel elősegíti a bőr védelmi reakcióját.
További konyhai orvosság a sütőpor. Vízzel keverve vigyük fel közvetlenül az érintett területekre. Ugyanezt elvégezhetjük kurkumával is. Ha a lábakat 5-10 percig sóoldatban fürdetjük, megelőzhetjük a gombás fertőzéseket. Ugyancsak egyszerű lábgomba elleni szer az Ausztráliából származó teafaolaj. A gombás lábat napközben 2-3-szor dörzsöljük be, és már néhány nap után jelentkeznek az első sikerek.
A lábgomba, mint minden bőrbetegség, meglehetősen makacs, ezért hosszabb időn (legalább 4 héten) keresztül következetesen kell kezelni, akkor is, ha a külső jelek és a tünetek már nem láthatók. A felsorolt módszerek hatékonyak lehetnek ugyan, ám mit sem érnek, ha a kezeléssel párhuzamosan cipőinket nem fertőtlenítjük! A lábgomba ugyanis könnyen visszatérhet a fertőzött lábbeliről. Ha logikusan belegondolunk, magunk is beláthatjuk, hogy a ruházati termékek közül talán a cipő az, amit szinte soha nem mosunk ki, míg például egy póló automatikusan a mosógépben landol, ha csak egyszer is beleizzadunk. A lábszag kialakulásáért a cipőben jelen lévő mikroorganizmusok a felelősek, jelenlétükre utal a kellemetlen szag. A lábizzadás következtében a cipőben kialakul egyfajta mikroklíma, amely nedves, meleg, sötét hely, így mint egy inkubátor, kedvező feltételeket teremt a mikroorganizmusok számára. A kutatási eredmények rámutattak, hogy a lábszag szinte mindenkinek problémát okoz, és igyekszünk tenni is ellene. Azonban abba már kevesen gondolnak bele, hogy a lábszag a lábizzadásnak és a lábbőr vagy a köröm fertőzöttségének a jele. Hiába az alapos lábmosás és a lábgomba elleni kezelés, ha a cipő továbbra is fertőzött és büdös. Sokan talán ezzel is tisztában vannak, mégis macerásnak tartják a cipőfertőtlenítést a különböző kemikáliák használata miatt.